Öğrenci̇ler Kendi̇ Dont Desti̇leri̇ni̇ Yaptı

DONT DESTİSİ’NİN SON USTASI GÜLLÜ YAMAN, SEYDİKEMER KAYADİBİ ŞEHİT ER FERUZ ZORLU İLK VE ORTAOKULU’NDA ÖĞRENCİLERE EL SANATLARININ İNCELİKLERİNİ ÖĞRETTİ. DESTİ YAPMAYI ÖĞRENEN ÖĞRENCİLER DAHA SONRA KENDİ DESTİLERİNİ YAPTILAR.

Öğrenci̇ler Kendi̇ Dont Desti̇leri̇ni̇ Yaptı
vodafon_içkale_19_şubat_2024
vodafon_içkale_19_şubat_2024
previous arrow
next arrow
Yayınlama: 07.05.2024
3
A+
A-

Dont Destisi’nin son ustası Güllü Yaman, Seydikemer Kayadibi Şehit Er Feruz Zorlu İlk ve Ortaokulu’nda öğrencilere el sanatlarının inceliklerini öğretti. Desti yapmayı öğrenen öğrenciler daha sonra kendi destilerini yaptılar.

bodrum-sokak-haber-youtube-abone
bodrum-sokak-haber-youtube-abone
previous arrow
next arrow

Beşkaza Bölgesi oılarak adlandırılan Fethiye ve Seydikemer çevresi kültürel zenginlikleri, Seydikemer İlçesi’ne bağlı Kayadibi Mahallesi’nde bulunan Kayadibi Şehit Er Feruz Zorlu İlk ve Ortaokulu’nda düzenlenen bir etkinlikle yeni nesillere aktarılıyor. ’Beşkaza’nın Yiğitleri Yörükler’ projesi kapsamında, yöresel el sanatlarından Dont Destisi’nin son ustalarından Güllü Yaman, öğrencilerle bir araya geldi. Dont Destisi’nin son ustalarından Güllü Yaman, Dont Destisi’nin yapım aşamalarını ve bu sanatın püf noktalarını öğrencilere uygulamalı olarak gösterdi. Etkinlik sırasında öğrenciler de tezgâhın başına geçerek kendi destilerini ve seramik ürünlerini yapma fırsatı buldu.

Güllü Yaman’ın rehberliğinde gerçekleşen atölye çalışması, öğrencilere hem el becerilerini geliştirme hem de yerel kültürü daha yakından tanıma imkanı sunarken; proje Beşkaza’nın Yörük kültürünü ve geleneksel el sanatlarını yaşatmayı ve gençler arasında bu değerlere olan ilgiyi artırmayı hedefliyor.

db
Bodrum-SıraSende-YeniÖğretimDönemi-1140x200-20 şubat 2024
Titanik-Kurban-bayramı-1140x200px
previous arrow
next arrow
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.