DEM Parti: Belediyeler Halkındır Gaspa İzin Vermeyeceğiz!

DEM Parti: Belediyeler Halkındır Gaspa İzin Vermeyeceğiz!
vodafon_içkale_19_şubat_2024
vodafon_içkale_19_şubat_2024
previous arrow
next arrow
Yayınlama: 11.06.2024
288
A+
A-

Bodrum Belediye Meydanı’nda bir araya gelen DEM Partililer “Belediyeler Halkındır Gaspa İzin Vermeyeceğiz!” başlıklı bir basın açıklaması yaptı. Belediyelere kayyım atanmasını doğru bulmayan çeşitli siyasi parti ve STK temsilcileri ile birlikte bazı yurttaşlar da DEM Partiye destek verdi.

bodrum-sokak-haber-youtube-abone
bodrum-sokak-haber-youtube-abone
previous arrow
next arrow

Bodrum Belediye Meydanında bir araya gelen DEM Partililer “Belediyeler Halkındır Gaspa İzin Vermeyeceğiz!” başlıklı bir basın açıklaması yaptı. “Belediyeler Bizimdir, Gaspa İzin Vermeyeceğiz”, “Kadınlar Kayyuma Karşı” yazılı pankart ve dövizlerin açılırken Kürtçe sloganlar da atıldı.

Belediyeler Halkındır Gaspa İzin Vermeyeceğiz!

DEM Parti İlçe Örgütü tarafından düzenlenen basın açıklamasına DEM Parti İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk ve DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Halide Türkoğlu ile çeşitli siyasi parti ve STK temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasının başında şu ifadeler yer aldı; AKP-MHP iktidarı halka karşı suç işlemeye devam ediyor. Bu iktidar yıllardır Kürt halkı şahsında halk iradesini hiçe sayıyor. İktidar yasaları askıya alıyor. Fiili olarak OHAL yasalarını devreye sokuyor. Kürtlerin seçme seçilme hakkını zorbalıkla elinden alıyor. Kürtlerin kendini, kentini yönetmesine tahammül etmiyor.

Bu sabah Hakkâri Belediyesi Eşbaşkanımız Mehmet Sıddık Akış sahte bir iddianameyle Van’da gözaltına alındı. Belediyemizi polis zoruyla gasp edildi. Jet hızıyla yerine kayyım atandı. Bu bir kumpastır. İktidar yargı eliyle düzmece iddianamelerle belediyelerimizi işgal etti.

Bu sabah Hakkâri Belediyemizi hedef alması siyasi darbedir. Seçim sonuçlarını yok saymadır. Halkın iradesini gasp etmedir. İktidarın yıllardır şiddet yöntemlerinde ısrar ediyor. Kürtlerin en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını tanımıyor. Buna rağmen partimiz Kürdistan halklarından aldığı ferasetle demokrasi kültürünü savunuyor…”

Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir…

DEM Partinin dünyada eşi benzeri olmayan bir demokrasi şöleni şeklindeki ön seçimler ile belediye eşbaşkanlarını belirlediğine vurgu yapılan basın açıklaması şu şekilde devam etti; “Bütün belediye eşbaşkanlarımız halkımızın talebi, rızası ve onayıyla belirlendi. Sadece yerel seçimlerde değil, aday belirleme sürecinde dahi milyonların iradesiyle belediye eşbaşkanlarımız seçildi. Bu nedenle Mehmet Sıddık Akış şahsında ve Hakkâri belediyesi özelinde gasp edilen milyonlarca Kürdün iradesidir. Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir.  Gasp edilen Kürtlerin iradesidir. Gasp edilen Türkiye haklarının demokrasi ve barış talebidir. Gasp edilen demokrasidir. Bu bir kumpastır bu bir gasptır, talandır, halkın iradesini tanımamadır. Bu işgaldir…”

Hakkâri belediyesine el konulmuş olmasını kabul etmiyoruz.

Basın açıklamasında Hakkari Belediye Eşbaşkanlığını hem ön seçimde, hem de yerel seçimlerde halkın büyük desteğiyle kazanan Mehmet Sıddık Akış olduğu anımsatılarak,  yerine atanan kayyıma “sömürge valisidir!” denilmesi dikkat çekti.  İktidarın kayyım rejimiyle sömürge valiliği geleneğini güncellemek istediklerini ve sömürge valilerine bu topraklarda geçit vermeyeceklerini kaydettiler.

“Çizgimiz Van direnişidir, belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz…” ifadeleri ile devam eden basın açıklaması; Bin defa deneseniz de zor ve şiddet yoluyla ne halkımızın rızasını ne de onayını alabilirsiniz. Zor ve şiddet yoluyla irademizi teslim alamazsınız. İktidar benzer bir kumpası Van’da ortaya koydu ancak Van halkı görkemli bir direnişle faşizme geri addım attırdı. Çizgimiz Van direnişidir. Belediyeler bizimdir, gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Belediyelerimizi savunacağız. Belediyelerimiz görkemli halk iradesinin yansıdığı alanlardır. Bu alanlara halk düşmanlarının zorbalıkla yerleşmesine asla izin vermeyeceğiz.

1979 Hilvan’ından bugüne halkımızın iradesini savunan belediye geleneğimiz bugün de bu iradeye sahip çıkacak. AKP’nin yerel işbirlikçileri, rantçı, talancı, gaspçı, kayyımların bir kez daha Kürdistan’da halk iradesini gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Kadın düşmanı, demokrasi düşmanı ve halk düşmanlarını belediye yönetimlerine yerleşmeline asla izin vermeyeceğiz…” şeklinde devam etti.

Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir, demokrasi kurallarına herkes uyacak…

Basın açıklamasında; “Buradan iktidara sesleniyoruz: Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Demokrasi diyorsak demokrasi kurlarına herkes uyacak. Sandık konulmuşsa sandık sonuçlarını AKP tanıyacak. AKP’nin sandık oyunlarına asla izin vermeyeceğiz…” cümleleri de oldukça dikkat çekti.

Sömürge valilerine ve faşist rejime geçit vermeyeceğiz.

Kayyımları tanımadıkların altını kalın çizgiler ile çizilen basın açıklamasında “Halklarımız halk iradesini tanımayan faşist iktidarın kayyımları tanımıyoruz, tanımayacağız. Kayyımcı anlayışı kabul etmiyoruz, reddediyoruz ve direniyoruz. Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Demokrasi şölenleriyle halkın iradesini tescilleyen geleneğimiz, görkemli bir direnişle belediyelerimizi savunacak. Sömürge valilerine ve faşist rejime geçit vermeyeceğiz. Darbecilere karşı çizgimiz Van direnişidir. Bütün halkımızı, demokrasiyi savunanları, kadınları gençleri, muhalefeti Hakkâri Belediyesinin gaspına karşı çıkmaya çağırıyoruz…” şeklinde diğer muhalif siyasi partilere ve STK’lara çağrıda bulunuldu.

Hakkâri belediyesinin gasp edilmesine karşı muhalefetin alacağı tavır Türkiye’nin yakın geleceğini belirleyecektir.

DEM Parti Bodrum İlçe Örgütü tarafından yapılan basın açıklaması şu ifadeler ile sona erdi; “Muhalefetteki herkes darbeye karşı çıkmalıdır. Bütün muhalefet partileri başta olmak üzere demokrasiden yana herkesi bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz. Hakkâri belediyesinin gasp edilmesine karşı muhalefetin alacağı tavır Türkiye’nin yakın geleceğini belirleyecektir. Kürdistan’da başlayan halk düşmanlığının adım adım bütün ülkeye yayıldığını son 6 yılda bütün Türkiye gördü. Kürdistan’da halk iradesi güvence altında değilse Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır. Kürdistan’da halk iradesi güvence altında değilse Türkiye’de herkesin iradesi tehlike altındadır. Ülkemizin ve halkımızın üzerine bir kez daha bir karabasanın çökmesine asla izin vermeyeceğiz. AKP-MHP faşist rejimi ne doğudan yükselen güneşin doğuşunu ne de ülkemize baharın gelişini engelleyebilir…”

DEM Partililerin basın açıklamasının son bölümünde “Kürdistan” ifadelerinin kullanılması ise dikkat çekti.

db
Bodrum-SıraSende-YeniÖğretimDönemi-1140x200-20 şubat 2024
Titanik-Kurban-bayramı-1140x200px
previous arrow
next arrow
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.