Can Yücel Kültür Sanat Festivali’nin bu seneki teması GÖÇ

Datça Kültür Sanat Dayanışması’nın Datça Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği Can Yücel Kültür Sanat Festivali bu sene 23/26 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek.

Can Yücel Kültür Sanat Festivali’nin bu seneki teması GÖÇ
vodafon_içkale_19_şubat_2024
vodafon_içkale_19_şubat_2024
previous arrow
next arrow
Yayınlama: 24.04.2024
343
A+
A-

Datça halkının imecesi ile gerçekleşecek festivalde hem iç göç hem de dış göçün etkileri, kültür ve sanat ortamında sergilenecek Göçten etkilenen hassas gruplar öncelikli hedef kitle olmak üzere; göçü çocuklarıyla, yaşlılarıyla, hastasıyla, engellisiyle, LGBTI+ bireyi ile görünür kılınacak. Göçü gösterirken; farklı dillerden melodiler, çocuklarla dans, farklı coğrafyaların insan hikâyeleri dillendirilmeye çalışılacak. Festivalin bir diğer amacı  Can Yücel’in adını kullanırken onu doğru tanımak ve tanıtmak, Can Yücel’in kültür ve sanat insanı olarak yazınını ve yaşamını konuşarak paylaşmak.

bodrum-sokak-haber-youtube-abone
bodrum-sokak-haber-youtube-abone
previous arrow
next arrow

Müziğiyle, dansıyla, sergisiyle, paneliyle, şiiriyle ve pikniğiyle Can Yücel Kültür Sanat Festivali 23/26 Mayıs tarihlerinde Datça’da.
Datça Kültür Sanat Dayanışması festivalle ilgili şu açıklamayı yaptı.
“Ekmek ve güvenlik derdine, tertemiz bir gökyüzünün peşinden gitmek. Bir yerlerde şarkı söyleyen bir kadının sesine, elinde renkli kalemi duvarlara umut karalayan bir çocuğun derdine düşmek. Sofrasında pişen yemeklerden her yere yayılan bir melodiyi takip etmek. Yaşanabilir, güvenli yerler aramak, mutlu yüreklere bakmak, artık sınırlara gerek kalmamış bir geleceği düşlemek…
Göçmenler sadece sırt çantalarıyla bir yerden bir yere hareket eden insanlar değillerdir. Onlar çantalarında ve sırtlarında çocuklarından başka düş kırıklığı, umut ve özlem de taşırlar. Bazen çocuklarını geride bırakarak bazen önden göndererek bazen de eşlerini feda ederek sürekli bir şeyler taşırlar. Bazen ellerindeki vatansız bir kıyının rüzgârdaki ezgisidir, kimliksiz limanları dolaşmaya kararlı bir kuşun kanadında…
Can Yücel Kültür Sanat Festivali 2024 yılı temasını “göç” olarak belirledik.”

db
Bodrum-SıraSende-YeniÖğretimDönemi-1140x200-20 şubat 2024
Titanik-Kurban-bayramı-1140x200px
previous arrow
next arrow
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.