YENİKÖY KEMERKÖY Enerji Şirketi kirli oyunlar oynuyor; görüyoruz, duyuyoruz, izliyoruz, biliyoruz!

YENİKÖY KEMERKÖY Enerji Şirketi kirli oyunlar oynuyor; görüyoruz, duyuyoruz, izliyoruz, biliyoruz!
vodafon_içkale_19_şubat_2024
Gümüşlük Festivali Bananer 2 Temmuz 2024
Turgutreis-Uğur-Kampus_12 Temmuz 2024
previous arrow
next arrow
Yayınlama: 07.07.2024
491
A+
A-

Akbelen direnişi tüm zorluklara rağmen devam ediyor. “YENİKÖY KEMERKÖY Enerji şirketi kirli oyunlar oynuyor; görüyoruz, duyuyoruz, izliyoruz, biliyoruz!” başlıklı bir basın açıklaması yapan Akbelen Direnişçileri oldukça dikkat çeken iddialarda bulunuyorlar. 

bodrum-sokak-haber-youtube-abone
bodrum-sokak-haber-youtube-abone
previous arrow
next arrow

Basın açıklaması şu şekilde;

Geçtiğimiz hafta sonu Karacahisar köyünde çıkan yangına destek gönderdiğini söyleyen ve bunun boy boy haberlerini yaptıran,
kamuoyunda kendilerini sevimli göstermeye çalışan YK enerji şirketi; aynı gece zeytinliklerimizin hemen yanındaki ormanlık bir tepeyi kürüyerek yok etti. Yangını fırsata çeviren bu ikiyüzlü şirketi uyarıyoruz: Gözümüz kulağımız üzerinizde! Attığınız her adımı takip ediyoruz. Bir sonraki adımınızı zeytinlerimize atacağınızı, gece gündüz bunun için çalıştığınızı biliyoruz. Fakat siz de şunu iyi bilin: Köyümüze bir adım daha yaklaşmanıza; topraklarımızı, zeytinlerimizi, köylerimizi talan etmenize asla ama asla izin vermeyeceğiz! Zeytincilik Kanunu’nu Akbelen’de uygulamayan, şirkete zeytinlerimizi peşkeş çeken yetkililer duyun sesimizi: Siz rahat koltuklarınızda Akbelen’e gözlerinizi kapatırken, biz köylüler sizin korumanız gereken zeytinleri gece gündüz korumaya çalışıyoruz.
Milas İlçe Tarım Müdürlüğü, neredesin?
Muğla İl Tarım Müdürlüğü, neredesin?
Tarım Orman Bakanlığı, neredesin?
Eğer uygulamayacaksanız, bu kanunları niye yaptınız? Köylünün, üreticinin sesini duymayacaksınız, niye o koltuklarda oturuyorsunuz? Bu şirketin yaptığı hukuksuzluklara niye sesinizi çıkarmıyorsunuz?

YK Enerji şirketi, yıllardır kömür madenini köylerimize doğru genişletmek istiyor. Önündeki en büyük engel; yıllarca emek emek büyüttüğümüz, çocuğumuz gibi baktığımız zeytinlerimiz ve bu zeytinlere sahip çıkan biz köylüleriz, bizim haklı mücadelemiz. Bu ülkede bir zeytincilik kanunu var. Bu kanuna göre: kömür madeni, zeytinlerimize 3 km’den daha fazla yaklaşamaz. Zeytinlerimize zarar verecek faaliyetler yapamaz. Zeytinlerimize dokunamaz. Fakat YK Enerji şirketi kanun dinlemiyor; zeytinlikleri korumakla yükümlü kurumlar da köylüyü, zeytini, tarımı korumak, zeytincilik kanununu uygulamak yerine, şirketlerin cebini, kârını koruyor.

Zeytinlere sahip çıkması gerekenler koltuklarında uyurken, şirket bir fırsat yaratıp önüne çıkan zeytinliklerden kurtulmanın peşinde. Bunun için kirli oyunlar oynuyor.
Madenin büyümesine engel olan zeytinleri, zeytinliği yanan köye taşıma vaadiyle köylüleri ikna etmeye çalıştığını duyuyoruz. Böylelikle başka bir köyün mağduriyetini kullanarak, yok edeceği 30’a yakın köyü ve biz yüzlerce köylünün mağduriyetini örtbas etmeye çalışıyor.

Biliyoruz ki; taşımak istedikleri zeytinlerin yeniden tutması, meyve vermesi, eski verimli gücüne kavuşması imkansız denecek kadar zor ve yıllar alıyor. Ne göçe zorladıkları, yerinden yurdundan etmek istedikleri biz köylüler, ne de bizimle yaşıt zeytinlerimiz; bu topraklardan sökülürsek başka yerde yaşayamaz, hayata tutunamayız. Atalarımızın dediği gibi: “Yerinden kalkan taş yosun tutmaz!”

Zeytincilik Kanunu’nu delmeye çalışan, gizli gizli zeytinleri kürümenin yollarını arayan, yangın mağduriyeti yaşayan komşu köylülerimizi kullanmaya çalışan YK Enerji şirketinin tüm oyunlarını görüyoruz!
Bugüne kadar yönetmelikleri değiştirmeye çalıştınız, olmadı.
Zeytincilik Kanununun altını oymaya çalıştınız, olmadı.
Zeytinliklere kepçelerle girip gizlice sökmeye çalıştınız, olmadı.
Şimdi de asılsız bilgilerle, yalan haberlerle, yangın mağduriyetini kullanarak insanların aklını karıştırmaya, kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorsunuz. Köylüleri karşı karşıya getirmeye çalışıyorsunuz. Buna hiçbir zaman müsaade etmeyiz. Buradan komşu üç köy olarak, madenin yok etmek istediği Karacahisar’dan size sesleniyoruz: Yine başaramayacaksınız! Yıllardır aynı yörede birlikte yaşadığımız, birlikte ürettiğimiz insanlarla bizi karşı karşıya getiremeyeceksiniz.

Maden ile dayandığınız, tehdit ettiğiniz zeytinlerimize, topraklarımıza girmenize asla izin vermeyeceğiz! Eğer zeytinlerimizin dalına dokunmaya kalkarsanız, 7’den 70’e yıllardır bu topraklarda yaşayan, üreten, geçinen biz köylüleri karşınızda bulursunuz! Pis ellerinizi üzerimizden çekin, yaşamlarımızı rahat bırakın!

Zeytine dokunan eller kırılsın!
Oyunu bırak madeni kapat!
Akbelen’i madene vermeyeceğiz!

Gümüşlük Festivali Bananer 2 Temmuz 2024-2
Turgutreis-Uğur-Kampus_12 Temmuz 2024
halkarnas 27 haziran 2024
db
previous arrow
next arrow
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.