Semt Pazarlarında Açtığı Tezgah İle Gençlere Destek Olacak

MUĞLA PAZAR YERİNDE KAR HELVASI SATARAK GEÇİMİNİ SAĞLAYAN SÜLEYMAN ÇIRPI, 2013 YILINDA KAMU HİZMETİNDEN EMEKLİ OLDUKTAN SONRA BAŞLADIĞI BU İŞTE HEM AİLESİNİ DESTEKLİYOR HEM DE OSMANLI’DAN GELEN BİR GELENEĞİ YAŞATIYOR.

Semt Pazarlarında Açtığı Tezgah İle Gençlere Destek Olacak
vodafon_içkale_19_şubat_2024
Gümüşlük Festivali Bananer 2 Temmuz 2024
Turgutreis-Uğur-Kampus_12 Temmuz 2024
previous arrow
next arrow
Yayınlama: 05.07.2024
3
A+
A-

Muğla’da 2013 yılında kamudan emekli olduktan sonra pazar yerinde yaz aylarında kar helvası kış aylarında da kestane ve ceviz satan Süleyman Çırpı, üniversiteli oğluna ve iki arkadaşına burs verecek.

bodrum-sokak-haber-youtube-abone
bodrum-sokak-haber-youtube-abone
previous arrow
next arrow

Emekli olduktan sonra manevi ve ekonomik şartlardan dolayı çalışmaya devam etmek zorunda kaldığını belirten ve iki çocuğu üniversitede okuyan Süleyman Çırpı, çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için pazarcılık yapmaya karar verdiğini kaydetti. Çocukluğundan beri pazar yerlerinde sebze meyve satma alışkanlığının olduğunu söyleyen Çırpı, yaz aylarında geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan kar helvası, kışın da kestane ve ceviz satarak aile bütçesine katkı sağlıyor. Aydın Madran yaylası, Fethiye Seki ve Denizli bölgelerindeki kuyulardan temin edilen doğal karlar ile Ramazan Bayramı sonrası kar helvası sezonunu açan Çırpı, Muğla’da birden fazla noktada vatandaşlara hizmet veriyor.

Bu yıl çocuklarının yanı sıra iki üniversite öğrencisine de destek olmayı planladığını belirten Çırpı açtığı ikinci tezgahın gelirini öğrencilere burs olarak yansıtacak. Kar helvası kültürünün Osmanlı zamanına dayandığını belirten Çırpı, Muğla halkının bu tatlıya büyük ilgi gösterdiğini ve aldıkları duaların paradan daha değerli olduğunu ifade etti.

Gümüşlük Festivali Bananer 2 Temmuz 2024-2
Turgutreis-Uğur-Kampus_12 Temmuz 2024
halkarnas 27 haziran 2024
db
previous arrow
next arrow
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.