Muğla Eah Başheki̇mi̇ Togandan Sıcak Uyarısı

MUĞLA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ BAŞHEKİMİ PROF. DR. TURHAN TOGAN, YAZ AYLARINDA ARTAN SICAKLIKLARIN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİNE KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI. PROF. DR. TOGAN, SICAK HAVALARDA VÜCUTTAKİ SU KAYBININ ARTMASI NEDENİYLE BOL SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ.

Muğla Eah Başheki̇mi̇ Togandan Sıcak Uyarısı
vodafon_içkale_19_şubat_2024
Gümüşlük Festivali Bananer 2 Temmuz 2024
Turgutreis-Uğur-Kampus_12 Temmuz 2024
previous arrow
next arrow
Yayınlama: 04.07.2024
3
A+
A-

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Turhan Togan, yaz aylarında artan sıcaklıkların sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine karşı vatandaşları uyardı. Prof. Dr. Togan, sıcak havalarda vücuttaki su kaybının artması nedeniyle bol su tüketiminin önemine dikkat çekti. Sıvı kaybının böbrek yetmezliğine, bilinç bulanıklığına, halsizlik ve yorgunluk hissine, baş ağrısına, vücutta uyuşukluğa, idrarın koyu renkte olmasına, baş dönmesine ve kabızlık sorunlarına yol açabileceğini belirtti.

bodrum-sokak-haber-youtube-abone
bodrum-sokak-haber-youtube-abone
previous arrow
next arrow

Kronik hastalığı olan vatandaşların öğle saatlerinde güneşe maruz kalmamaları, bol sıvı tüketmeleri ve güneşin yoğun olduğu saatlerde dinlenmeleri gerektiğini vurgulayan Togan, besinlerin çabuk bozulacağına ve açıkta satılan gıdaların özellikle tavuk ve et ürünlerinin gıda zehirlenmelerine yol açabileceğine dikkat çekti. Meyve ve sebzelerin iyi yıkanarak tüketilmesi, et ve süt ürünlerinin uygun saklama şartlarında muhafaza edilmesi ve açıkta satılan gıda ürünlerinin uygun şekilde hazırlanıp tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Gıda zehirlenmeleri durumunda hekim tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Togan, bilinçsiz antibiyotik kullanımının önlenmesi için hastaların deneyimli hekimlerin tavsiyelerini almasının önemini vurguladı.

Güneş çarpmasına karşı alınacak önlemler arasında özellikle öğle saatlerinde açık alanlarda gezilmemesi, zorunlu durumlarda şapka takılması, gölgede yürünmesi, bol su tüketilmesi ve muhtemel bir hastalık durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Togan, 39 derece ve üzeri vücut sıcaklığı, sıcak ve kuru cilt, yoğun terleme, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma durumlarında vücuttaki sıvı dengesinin sağlanmasının önemine dikkat çekti.

Gümüşlük Festivali Bananer 2 Temmuz 2024-2
Turgutreis-Uğur-Kampus_12 Temmuz 2024
halkarnas 27 haziran 2024
db
previous arrow
next arrow
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.