Günün Kapıları Gümüşlük Akademisi’nde Aralanacak

Günün Kapıları Gümüşlük Akademisi’nde Aralanacak
vodafon_içkale_19_şubat_2024
Gümüşlük Festivali Bananer 2 Temmuz 2024
Turgutreis-Uğur-Kampus_12 Temmuz 2024
previous arrow
next arrow
Yayınlama: 08.07.2024
138
A+
A-

Günün Kapıları Sergisi Gümüşlük Akademisi’nde İlhamını Tevfik Taş Şiirinden Alan Bir Sanatçı İnceliği, İzleyicileri Bekliyor…

bodrum-sokak-haber-youtube-abone
bodrum-sokak-haber-youtube-abone
previous arrow
next arrow

Gümüşlük Akademisi, 10-22 Temmuz 2024 tarihleri arasında Günün Kapıları’na aralanacak. İlhamını şair ve yazar Tevfik Taş’ın 30 yılı aşkın süredir özenle oluşturduğu şiir evreninden alan karma sergi, sanat disiplinlerinin Taş’ın şiiri üzerinden buluşması olduğu kadar, toplumsal yabancılaşmaya, yalnızlaşmaya karşı bir “sanat tavrı”, “sanatçı inceliği” ortaya koyuyor.

Karşı Sanat ve Gümüşlük Akademisi’nin desteğiyle gerçekleştirilen sergi, adını Tevfik Taş’ın “Günün Kapıları” şiir kitabından alıyor. Sanatçılar; Feyzan Alasya, Cihat Aral, Zehra Aral, Hamza Arslan, Rafet Arslan, Yusuf Arslan, Doğu Çankaya, İbrahim Çiftçioğlu, Nazım Dikbaş, Çağdaş Erçelik, Evren Erol, Tolga İldun, Yalçın Karayağız, Burhan Kum, Meliha Sözeri, Emine Şenses, Yavuz Tanyeli, Özcan Yaman, İsmail Yıldırım ve Nalan Yırtmaç “Günün Kapıları”nda sanatçının düşleriyle var olmak ve var edebilmek adına adımladığı zorlu yollardan, direnç ve umuttan kesitler sunarken kolektif çabayı yüceltiyor.

Sergi sürecinin destekleyicilerinden şair Mustafa Köz’ün kaleme aldığı sergi manifestosunda da aktarıldığı üzere her sorgulayıcı, dönüştürücü sanatçı gibi Tevfik Taş da hayata araladığı kapısında “görünenin ardındaki gerçeği” düşleriyle yeniden biçimlemek, geleceği özgürleştirmek için çabalıyor ve okuru kendi ruhunda ağırlıyor. Köz, sergiye katılan sanatçıların Tevfik Taş şiiri ile bağını ve sergi konseptini şöyle aktarıyor:

“Mataradan bir yudum su içti / “Düşlemesem” dedi, “soluksuz kalırdın sen”/ o uzak kentteki fotoğrafını düşündü.” diye yazıyor Tevfik Taş. Sanatçı için, mataradan içilen su kadar vazgeçilmezdir paylaşılan her söz, her renk her biçim, her görüntü… Soluksuz kalmaktır düşsüz bir dünyada yaşamak… Bu sergi de farklı kuşaklardan, farklı disiplinlerden sanatçıların yapıtlarıyla “günün kapıları”nı yeni düşler için yeniden araladı. Sergiye katılan sanatçılar, Tevfik Taş’ın dizelerinin izini sürerek, düşünerek düşleyerek yaşama yeni bir “soluk” katmayı denediler. Şiir denen uçsuz bucaksız taş ocağını kazarak kendi taşlarını çıkardılar, kendi yapılarını kurdular.

Sanatçı diyaloğu ve etkileşimi bakımından son yıllardaki en nitelikli bir araya gelişlerden birini oluşturan Günün Kapıları sergisi, Bodrum’da Gümüşlük Akademisi’nde 22 Temmuz tarihine dek görülebilir.

Gümüşlük Festivali Bananer 2 Temmuz 2024-2
Turgutreis-Uğur-Kampus_12 Temmuz 2024
halkarnas 27 haziran 2024
db
previous arrow
next arrow
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.